STREFA

WIEDZY

Przegląd metod leczenia

Po rozpoznaniu stanu zdrowia Twoich żył lekarz przedstawi, jakie są metody postępowania leczniczego i zaproponuje tą, która będzie dla Ciebie najwłaściwsza, uwzględniając oczywiście Twój ogólny stan zdrowia. Np. tzw. pajączki mogą być w łatwy i „delikatny" sposób usunięte dzięki zastosowaniu mikroskleroterapii. Również w większych zmianach (duże żylaki) leczenie może być małoinwazyjne, bez użycia lasera lub przeprowadzania operacji ze znieczuleniem ogólnym lub zewnątrzoponowym. Należy pamiętać, że żadna z metod nie daje w 100% gwarancji pozbycia się wszystkich żylaków raz na zawsze. Po pewnym czasie mogą pojawić się nowe żylaki, z reguły w innym miejscu i mniej nasilone.
Należy pamiętać o czynnikach stałych, na które nie mamy wpływu, tj., wrodzonej skłonności do osłabienia tkanki łącznej, z której zbudowane są ściany żył oraz przynależnej nam pionowej postawie. Zdarza się (10-15%), że pomimo wcześniej udanych zabiegach, konieczne jest ich powtórzenie.
Terapia uciskowa (kompresjoterapia).
Metoda zakłada zastosowanie kompresji przy użyciu opasek elastycznych (o różnej rozciągliwości) lub medycznych wyrobów takich jak: podkolanówki, pończochy, rajstopy o zmiennej sile ucisku, które wspomagają czynność pompy mięśniowej goleni i powodują zwężenie poszerzonych żył. Wzrasta w nich ciśnienie, co poprawia przepływ krwi i zmniejsza obrzęk.
Terapia uciskowa powinna być stosowana długoterminowo w wymiarze tygodni czy nawet miesięcy. Może być wskazana jako podstawa leczenia zachowawczego (żylaki w ciąży lub uzupełnienie terapii pozabiegowej).
Leczenie operacyjne
Najczęściej stosowaną metodą chirurgicznego leczenia żylaków jest znany od ponad 100 lat tzw. stripping. W znieczuleniu ogólnym, zewnątrzoponowym lub nasiękowym z cięcia w pachwinie odsłania się żyłę od piszczę Iową, podwiązuje ją w okolicy ujścia żyły udowej i odcina. Często podwiązuje się uprzednio dochodzące do niej bocznice. Następnie od strony okolicy podkolanowej lub kostki wewnętrznej żyła jest uchwycona za pomocą odpowiedniego narzędzia i usuwana. Poszerzone gałęzie boczne mogą być również usuwane chirurgicznie poprzez mini-nacięcia przy pomocy retraktora lub haka fleboktomijnego. Ta szeroko stosowna metoda to flebektomia.

Sklep internetowy