Aethoxysklerol®
środek do obliteracji.

Hurtownia BIOTAL

Wskazania

 • obliteracja żylaków kończyn dolnych
 • obliteracja żylaków odbytu
 • obliteracja żylaków przełyku
 • Dostępne stężenia

  • Amp. 2 ml - Aethoxysklerol 0,5 % - 10 mg lauromacrogolum 400 (polidocanol)
  • Amp. 2 ml - Aethoxysklerol 1 % - 20 mg lauromacrogolum 400 (polidocanol)
  • Amp. 2 ml - Aethoxysklerol 2 % - 40 mg lauromacrogolum 400(polidocanol)
  • Amp. 2 ml - Aethoxysklerol 3 % - 60 mg lauromacrogolum 400(polidocanol)

  Postać leku i opakowanie

  Roztwór do iniekcji 0,5%, 1%, 2%, 3%
  ampułki 2 ml, po 5 ampułek w opakowaniu

  Aethoxysklerol 0,5 %

  obliteracja śródskórnych teleangiektazji "pajączków żylnych" (średnica 0,2 - 0,2 mm) oraz najmniejszych żylaków siateczkowych (średnica < 1,0 mm)

  Aethoxysklerol 1 %

  obliteracja żył centralnych teleangiektazji "pajączków" (średnica 0,3 - 1,0 mm), małych żylaków podskórnych (średnica 1,0 - 3,0 mm) oraz żylaków przełyku

  Aethoxysklerol 2 %

  sklerotyzacja żylaków średniej wielkości (średnica 2 - 4 mm)

  Aethoxysklerol 3 %

  sklerotyzacja żylaków średniej wielkości (średnica 4 - 8 mm), guzków krwawniczych I i II stopnia

  Nadzór nad bezpieczeństwem
  stosowania produktu leczniczego

  Biotal, jako wyłączny przedstawiciel producenta leku Aethoxysklerol we wszystkich zarejestrowanych stężeniach, informuje niniejszym, że osobą do kontaktu w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania produktu leczniczego na terenie Polski jest:

  Grzegorz Pilecki
  APC Instytut Sp. z o.o.
  Al. Jerozolimskie 146C
  02-305 Warszawa
  tel. 501 192 156, 22 757 79 39
  e-mail: gp@apcinstytut.pl

  Obliteracja - nieoperacyjne leczenie żylaków

  Obliteracja (skleroterapia)

  Celem sklerotyzacji /obliteracji jest trwałe zlikwidowanie przepływu w żylakach poprzez wstrzykiwanie do nich szczególnego rodzaju substancji leczniczych i przez to ich omijanie (bypassing).

  Obliteracja nie powinna już być uważana za metodę konkurującą z leczeniem chirurgicznym, ale w większości przypadków jako znaczące leczenie uzupełniające. Jak już wcześniej zaznaczono, w przypadku niewydolności ujścia odpiszczelowo-udowego operacja ma na celu stworzenie warunków do ominięcia (bypass) tej okolicy przez krew, niewydolny pień odpiszczelowej podwiązuje się, przecina, a następnie usuwa za pomocą specjalnej sondy (stripping). Jeśli to konieczne, każde pozostające żylaki gałęzi bocznych, jak również żylaki siatkowate i "pajączki"(reticular & spider varicose veins) mogą być obliterowane. Skleroterapia jest także alternatywnym leczeniem dla pacjentów, którzy nie życzą sobie leczenia operacyjnego lub operacja jest przeciwwskazana z powodu współistniejących chorób.

  W skleroterapii, zmienione odcinki żył są omijane na zasadzie bypassów na skutek wstrzyknięcia substancji, która wywołuje w tych naczyniach skrajnie drażniący skutek. Obecnie prawie zawsze używa się lauromacrogolum 400 (polidocanol) w różnych stężeniach. Iniekcja wywołuje najpierw uszkodzenie komórek wyściełających naczynia krwionośne (endothelium). To prowadzi do miejscowego formowania się zakrzepu, który zamyka naczynie. Jeżeli takie zamknięcie trwa dłużej, z czasem wykrzepiona żyła rozwija się w postronkowatą tkankę łączną i w takim przypadku żyła jest na stałe omijana, podobnie jak po operacji. Tym niemniej, sporadycznie, sztucznie wywołany zakrzep może samoistnie ustąpić - w takim przypadku krew może ponownie płynąć przez żyłę. Jeśli to się zdarzy, skleroterapię należy powtórzyć z zastosowaniem środka obliteracyjnego o wyższym stężeniu.

  Po skleroterapii należy założyć na kończynę produkt uciskowy. W nastrzykniętych miejscach można zwiększyć ucisk za pomocą waty lub tamponów opatrunkowych. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien chodzić przez około 30 minut – kompresja winna być stosowana przez kolejne 24 godziny w sposób ciągły. Następnie należy kontynuować terapię uciskową przez okres od kilku dni do trzech tygodni, zależnie od średnicy i lokalizacji obliterowanych żylaków. Powodem i założeniem stosowania kompresji jest uzyskanie jak najmniejszych możliwych skrzeplin wewnątrznaczyniowych, redukcja objawów po skleroterapii, leczenie lub zapobieganie następstwom niepożądanym (np. zapalenie żył, powstawaniu przebarwień) albo profilaktyka epizodów zakrzepowo – zatorowych u chorych wysokiego ryzyka.

  Informacje producenta

  Z uwagi na wątpliwości dotyczące używania rozcieńczonego środka Aethoxysklerol firma Kreussler informuje jak następuje " Z przyczyn farmaceutycznych takich jak: jakość produktów, nieobecność składników pyrogennych, kompatybilność, stabilność leku, zmiana mocy i skuteczność działania, nie możemy jako producent środków farmaceutycznych, pozwolić na jakiekolwiek działania zmierzające do rozcieńczania naszego produktu Aethoxysklerol®. Pragniemy zaznaczyć, że możemy gwarantować jedynie nasz gotowy produkt, zaś wszelkie wprowadzane zmiany oznaczają, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za skutki użycia takiego produktu . To oznacza, że lekarz, który nastrzykuje pacjenta rozcieńczonym Aethoxysklerolem wykonuje zabieg na własne ryzyko i odpowiedzialność" Lek dostępny jest w hurtowniach farmaceutycznych, aptekach na terenie całego kraju, rozprowadzany jest do szpitali oraz do gabinetów.

  AKCESORIA DO PRZEPROWADZANIA OBLITERACJI

  Artykuły proponowane do przeprowadzania standardowych zabiegów obliteracji kończyn dolnych płynnym lub spienionym środkiem obliterujacym:

  Producent :BD

  • Igły Microlance G30 - 0.30 x 13 mm
  Producent :Meso-Relle

  • Igły G31 - 0.26 x 12 mm

  Producent :B.Braun

  • łącznik luer lock ( na wkręcany gwint) łaczący 2 strzykawki w celu uzyskania spienienia środka obliterujacego
  • strzykawki 3 częściowe luer lock:
   - 3 ml
   - 5 ml
   - 10 ml


  EASY FOAM KIT

  oryginalny zestaw do spieniania środka do obliteracji, rekomendowany przez producenta leku

  Zalecane po zabiegu obliteracji kończyn dolnych
  KELADERM (laktoferyna)

  Krem w tubce.

  Zawartość opakowania 50 ml.
  Wskazania: wybroczyny krwawe - w tym pooperacyjne, przebarwienia hemosyderynowe po zabiegu skleroterapii, przebarwienia spowodowane przewlekła niewydolnością żylną oraz owrzodzeniami żylnymi, zmiany skórny po laseroterapii.