Wskazania
Dostępne stężenia
- Amp. 2 ml - Aethoxysklerol 0,5 % - 10 mg lauromacrogolum 400 (polidocanol)
- Amp. 2 ml - Aethoxysklerol 1 % - 20 mg lauromacrogolum 400 (polidocanol)
- Amp. 2 ml - Aethoxysklerol 2 % - 40 mg lauromacrogolum 400(polidocanol)
- Amp. 2 ml - Aethoxysklerol 3 % - 60 mg lauromacrogolum 400(polidocanol)
Postać leku i opakowanie
Roztwór do iniekcji 0,5%, 1%, 2%, 3%
ampułki 2 ml, po 5 ampułek w opakowaniu

Aethoxysklerol 0,5 %
obliteracja śródskórnych teleangiektazji "pajączków żylnych" (średnica 0,2 - 0,2 mm) oraz najmniejszych żylaków siateczkowych (średnica < 1,0 mm)

Aethoxysklerol 1 %
obliteracja żył centralnych teleangiektazji "pajączków" (średnica 0,3 - 1,0 mm), małych żylaków podskórnych (średnica 1,0 - 3,0 mm) oraz żylaków przełyku

Aethoxysklerol 2 %
sklerotyzacja żylaków średniej wielkości (średnica 2 - 4 mm)

Aethoxysklerol 3 %
sklerotyzacja żylaków średniej wielkości (średnica 4 - 8 mm), guzków krwawniczych I i II stopnia
Nadzór nad bezpieczeństwem
stosowania produktu leczniczego
Biotal, jako wyłączny przedstawiciel producenta leku Aethoxysklerol we wszystkich zarejestrowanych stężeniach, informuje niniejszym, że osobą do kontaktu w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania produktu
leczniczego na terenie Polski jest:
Grzegorz Pilecki
APC Instytut Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 146C
02-305 Warszawa
tel. 501 192 156, 22 757 79 39
e-mail: gp@apcinstytut.pl
Obliteracja - nieoperacyjne leczenie żylaków
Obliteracja (skleroterapia)
Celem sklerotyzacji /obliteracji jest trwałe zlikwidowanie przepływu w żylakach poprzez wstrzykiwanie do nich szczególnego rodzaju substancji leczniczych i przez to ich omijanie (bypassing).
Obliteracja nie powinna już być uważana za metodę konkurującą z leczeniem chirurgicznym, ale w większości przypadków jako znaczące leczenie uzupełniające. Jak już wcześniej zaznaczono, w przypadku niewydolności ujścia odpiszczelowo-udowego operacja ma na celu stworzenie warunków do ominięcia (bypass) tej okolicy przez krew, niewydolny pień odpiszczelowej podwiązuje się, przecina, a następnie usuwa za pomocą specjalnej sondy (stripping). Jeśli to konieczne, każde pozostające żylaki gałęzi bocznych, jak również żylaki siatkowate i "pajączki"(reticular & spider varicose veins) mogą być obliterowane. Skleroterapia jest także alternatywnym leczeniem dla pacjentów, którzy nie życzą sobie leczenia operacyjnego lub operacja jest przeciwwskazana z powodu współistniejących chorób.
W skleroterapii, zmienione odcinki żył są omijane na zasadzie bypassów na skutek wstrzyknięcia substancji, która wywołuje w tych naczyniach skrajnie drażniący skutek. Obecnie prawie zawsze używa się lauromacrogolum 400 (polidocanol) w różnych stężeniach. Iniekcja wywołuje najpierw uszkodzenie komórek wyściełających naczynia krwionośne (endothelium). To prowadzi do miejscowego formowania się zakrzepu, który zamyka naczynie. Jeżeli takie zamknięcie trwa dłużej, z czasem wykrzepiona żyła rozwija się w postronkowatą tkankę łączną i w takim przypadku żyła jest na stałe omijana, podobnie jak po operacji. Tym niemniej, sporadycznie, sztucznie wywołany zakrzep może samoistnie ustąpić - w takim przypadku krew może ponownie płynąć przez żyłę. Jeśli to się zdarzy, skleroterapię należy powtórzyć z zastosowaniem środka obliteracyjnego o wyższym stężeniu.
Po skleroterapii należy założyć na kończynę produkt uciskowy. W nastrzykniętych miejscach można zwiększyć ucisk za pomocą waty lub tamponów opatrunkowych. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien chodzić przez około 30 minut – kompresja winna być stosowana przez kolejne 24 godziny w sposób ciągły. Następnie należy kontynuować terapię uciskową przez okres od kilku dni do trzech tygodni, zależnie od średnicy i lokalizacji obliterowanych żylaków. Powodem i założeniem stosowania kompresji jest uzyskanie jak najmniejszych możliwych skrzeplin wewnątrznaczyniowych, redukcja objawów po skleroterapii, leczenie lub zapobieganie następstwom niepożądanym (np. zapalenie żył, powstawaniu przebarwień) albo profilaktyka epizodów zakrzepowo – zatorowych u chorych wysokiego ryzyka.
Informacje producenta
AKCESORIA DO PRZEPROWADZANIA OBLITERACJI
Artykuły proponowane do przeprowadzania standardowych zabiegów obliteracji kończyn dolnych płynnym lub spienionym środkiem obliterujacym:
Producent :BD
- Igły Microlance G30 - 0.30 x 13 mm
- Igły G31 - 0.26 x 12 mm
- łącznik luer lock ( na wkręcany gwint) łaczący 2 strzykawki w celu uzyskania spienienia środka obliterujacego
- strzykawki 3 częściowe luer lock:
- 3 ml
- 5 ml
- 10 ml
EASY FOAM KIT
oryginalny zestaw do spieniania środka do
obliteracji, rekomendowany przez producenta leku
Zalecane po zabiegu obliteracji kończyn dolnych
KELADERM (laktoferyna)
Krem w tubce.
Zawartość opakowania 50 ml.
Wskazania: wybroczyny krwawe - w tym pooperacyjne, przebarwienia
hemosyderynowe po zabiegu skleroterapii, przebarwienia spowodowane
przewlekła niewydolnością żylną oraz owrzodzeniami żylnymi, zmiany
skórny po laseroterapii.